3D Modelleme ve Animasyon Uzmanı | CH-47 Modelleme Macerası

CH-47 Modelleme Macerası

İlk olarak 15 Temmuz öncesi teslimatı yapılmadan önce modellemeyi düşünmüştüm fakat nasip olmadı şu sıralar birkaç gündür bu model ile uğraşıyorum. Bu canavar ile uğraşması oldukça eğlenceli ama bugüne kadar modellediğim en kompleks modellerden birisi olduğunu söylemem lazım.


3D Modelleme ile uğraşmaya başlayalı Mimari işlerle çok zaman kaybettiğimden 3D model topolojisi üzerine fazla yoğunlaşmamıştım. Bu konuda birkaç video eğitim izledikten sonra bu model üzerinde öğrendiklerimi test etmeye karar verdim.

Çalışırken daha önce modellemede dikkat etmediğim şeyler üzerinde daha çok yoğunlaşma fırsatı buldum. Mesela modelin render alınmadan da güzel görünmesi gibi. Çok kötü olmasa da İlk olmasına rağmen gelecek vaadettiğimi söyleyebilirim 😉

Aşağıdaki görseller de modelin UV Unwrap gibi boyamadan önceki hazırlık aşamalarından. Modelleme sırasında ana parça üzerinde ne kadar fazla detay olursa UV açmak da bir o kadar uğraştırıcı oluyor.

İşin en zevkli kısmı boyama ve normal ya da bump kanallarını kullanarak küçük ayrıntılar ekleme. Kimisi bu detayları boyamadan önce verir ama ben dayanamadım önce ana parçayı boyadım.Tags