3D Modelleme ve Animasyon Uzmanı | Kimdir?

Kimdir?

Halit Harun Gemalmaz
3D Modelleme Uzmanı

Çocukluğumdan beri Çizgi Film yapımına karşı her zaman bir ilgim vardı. Lise döneminde Grafik ve Animasyon derslerinde Macromedia Flash uygulamasını öğrenerek bu alanda merakımı gidermeye ve yeteneklerimi geliştirmeye başladım. Üniversiteden sonra ise staj yaptığım yerde Cinema 4D programıyla tanışmam ile 3D Modelleme öğrenmeye başladım. O zamandan bugüne yaklaşık 10 yıldır 3D görselleştirme ve sinematik animasyon teknikleri üzerine kişisel olarak araştırmalar ve denemeler yapmaya çalışıyorum.

Neler Yapıyorum?

3D Katı ve Organik Modelleme, PBR Texture Oluşturma, Texture Painting, UV Unwrap, Matte Painting, Mimari Animasyon ve Video Copilot platformunun geliştirdiği Element 3D eklentisiyle After Effects ile temel seviyede Görsel Efekt yapımı üzerinde çalışıyorum. Yaptığım işlerde kullandığım temel yazılım Cinema 4D.

Ne Yapmak İstiyorum?

Sektörün bu işlerle uğraşan bir elemandan beklentilerinin her alanda olduğu gibi “all in one” yani herşeyi bilmesi üzerine yoğunlaşmasından dolayı haliyle geniş CGI yelpazesi içinde belli bir konuda çok iyi olmanız zorlaşıyor. Buna rağmen benim kendimi geliştirmeye çalıştığım uzmanlık alanım 3D Modelleme olduğundan düzgün topoloji çıkarma ve en yüksek kaliteyi en düşük poligon sayısıyla yakalama ve hardsurface modellemede uzman seviyesine ulaşmak birinci önceliğim.

Hedefim ise en başında olduğu gibi kısa animasyon filmler yapabilecek seviyede ihtiyaç olan yeteneklere ulaşmak ya da bu tür işler yapan bir ekip içinde iyi olduğum konularda açıkları kapatacak bir pozisyonda çalışabilmek.

Ne Kullanıyorum?

Bu işe başlarken belli bir platforma bağlı kalmamaya özen gösterdim. Bu alanda sürekli olarak en kolay ve en hızlı yolu bulmanın arayışı içerisinde olmamın gelişimime katkısı büyük oldu.

Cinema 4D 3DS Max Maya
Blender Photoshop After Effects
V-Ray Octane Corona Renderer
Redshift Unreal Engine Lumion
Substance Painter SpeedTree Houdini
  Zbrush  Marvelous Desinger    3D Coat

Bunlar dışında Adobe programlarından Flash(Animate) ve Illustrator programlarını da aktif olarak kullanıyorum.